19 kwietnia 2024

Pinczery.com.pl

Wszystko o psach

Jak sprawić aby Twój pies przekonał się do klatki kennelowej?

Klatka kennelowa dla psa u wielu niedoświadczonych opiekunów wzbudza bardzo duże emocje. Warto jednak pamiętać, że mimo surowego wyglądu i mało pozytywnych skojarzeń, jest to narzędzie, które pozwala psu lepiej odnaleźć się w naszej rzeczywistości. Jak przyzwyczaić psa do klatki kennelowej?

Do czego służy kenel?

Choć wiele osób bulwersuje sam pomysł trzymania psa w klatce, niewielu zdaje sobie sprawę jakie ma ona zastosowanie. Klatka kennelowa dla psa, nazywana potocznie kenelem może być niezastąpionym narzędziem do pracy z psami reaktywnymi, nadpobudliwymi, a także tymi, które wykazują objawy lęku separacyjnego. Dobrze wprowadzona klatka kennelowa uczy psa się wyciszać i ułatwia zostawanie samemu. To bezpieczny azyl, w którym pies ma zapewniony bezwzględny spokój i może odpocząć, nie mając potrzeby kontrolowania otoczenia.

Świetnie sprawdza się do nauki czystości, zwłaszcza u szczeniąt, ale również u psów dorosłych. Dzięki ograniczonej przestrzeni pies szybko orientuje się, że nie powinien załatwiać się w swoim legowisku i szybciej uczy się robić to na zewnątrz.

Warto jednak pamiętać, że kenel to nie tylko narzędzie do pracy z szczeniakami czy psami lękliwymi lub reaktywnymi. Wprowadzenie klatki może przydać się nawet u psów, które nie mają żadnych problemów behawioralnych. Są sytuacje, w których odizolowanie zwierzęcia od otoczenia może być bardzo przydatne, np. kiedy w domu przebywają małe dzieci, których rodzice nie są w stanie wyznaczyć odpowiednich granic, a także w podróżach, by dodać psu pewności siebie, czy po zabiegach chirurgicznych, gdy zwierzę musi mieć ograniczony ruch.

Jak wprowadzić klatkę kennelową dla psa?

To nie tak, że można po prostu kupić klatkę i od razu zamknąć w niej psa na kilka godzin. Nasz pupil musi stopniowo zapoznać się z klatką i wyrobić sobie pozytywne skojarzenia. W zależności od psa i zaangażowania właściciela, może to trwać od kilkunastu dni do nawet kilku miesięcy. Na początku warto dać psu czas na zapoznanie się z nowym meblem w domu. Jeśli wykaże zainteresowanie, należy sowicie go nagrodzić.

Aby przekonać psa do klatki kennelowej przydatne będą tzw. „crate games” czyli trening klatkowy, polegający na zachęceniu psiaka z pomocą smakołyków do wejścia do klatki i stopniowe przedłużanie czasu, jaki tam spędza. Wszystko powinno być jak najbardziej dostosowane do potrzeb twojego pupila i robione w odpowiednim dla niego tempie.

Gdy pies już będzie dobrze czuł się w klatce, możesz zacząć podawać mu tam posiłki, ulubione gryzaki i Konga. Na czas jedzenia możesz spróbować zamykać drzwiczki, cały czas będąc w pobliżu. Jeśli pies będzie czuł się swobodnie, można stopniowo wydłużać czas zamknięcia drzwiczek i wprowadzać dodatkowe utrudnienia, np. poprzez oddalanie się, wychodzenie z pokoju itd. Wszystko powinno być robione z zachowaniem najwyższej ostrożności, by nie dopuścić do wzrostu niepokoju u psiaka. Trudniejsze ćwiczenia warto wykonywać bezpośrednio po długim spacerze, gdy pies jest zmęczony i naturalnie chce odpocząć.