23 kwietnia 2024

Pinczery.com.pl

Wszystko o psach

Dlaczego psy mają tak dobry węch?

Węch to jeden z największych i najważniejszych zmysłów psa. Oczywiście węch pomaga psom określić znajomość z innymi psami, a ponadto przez węch poznają świat. Więc co ma taki ogromny wpływ na węch psa? Jak węch działa u psów? Wszystkie odpowiedzi poznamy poniżej.

Jak więc działa psi węch?

Psi węch jest bardziej rozwinięty niż u ludzi i właśnie dzięki dobremu węchowi psy tak świetnie wszystko zapamiętują. Dzięki węchowi pies poznaje różnego rodzaju miejsca, ludzi czy różne przedmioty. Zapamiętywanie woni tych właśnie przedmiotów, miejsc czy ludzi sprawia, że tak oto poznaje on cały otaczający go świat. Pies potrafi zapamiętać zapach i w ten sposób określić wcześniej zapamiętane miejsca, w których miał już okazję przebywać.  Psy przez inny pryzmat węchu poznają świat niż ludzie. Psy nie skupiaj się na kolorach czy kształtach, a to właśnie psi węch jest ich najważniejszym zmysłem, którego najczęściej używają w każdych sytuacjach.

Jakie funkcje pełni nos?

Psy odbierają świat tylko i wyłącznie w nocy przez ich węch. Psi nos jest bez wątpienia ich najsilniejszą stroną, którą posługują się przy rozpoznaniu zapachu. Często jest tak, że ludzie nawet takiego zapachu co psy nie czują. Badania naukowe opublikowane na portalu Naukowe.pl potwierdzają, że psy mają lepszy węch niż ludzie. Dlatego dla psa jest bardzo ważne, gdy wita gości obwąchując ich. Węch umożliwia psu poszukiwanie zwierzyny, co pozwala mu przetrwać w najróżniejszych warunkach życiowych, jak i pozwala mu wyczuć inne drapieżniki, co pozwala mu chronić się przed niebezpieczeństwem.

Jakie korzyści wynikają ze względu na doskonały węch psa?

Przede wszystkim pies potrafi znaleźć swojego „pana” gdyby doszło do zaginięcia pupila. Psy gdy już mieszkają z nami przed dłuższy okres czasu, potrafią po naszym zapachu nas znaleźć czy rozpoznać po bardzo długim okresie niewidzenia się. Taki zapach, który zapamiętały może za nim podążać przed kilka długich dni. Dzięki temu taki właśnie pies świetnie odnajdzie się w policji, a psy świetnie odnajdują osoby zaginione po wcześniejszym zapoznaniu się zapachem zaginionego. Ponadto potrafią odnaleźć różnego rodzaju substancje odurzające.