25 maja 2024

Pinczery.com.pl

Wszystko o psach

Pies duży – owczarek niemiecki

owczarek-niemiecki

Rasa ta wywodzi się od żyjących od dawna na obszarze Niemiec psów pasterskich. Służyły one ludziom do obrony owiec przed wilkami oraz do pomocy w kierowaniu stadem. Jako psy pasterskie na ogół dobrze odnoszą się do innych zwierząt i nie są wobec nich wrogie. Nie mają skłonności do polowania i gonitw, a jeśli to robią – łatwo możemy je tego oduczyć.

Należy wiedzieć, że pewien niemiecki oficer – Max von Stephanitz uważał, że żadna z ras psów żyjących na początku XX wieku nie nadawała się w pełni do pracy w policji i wojsku. Dlatego postanowił stworzyć nową odmianę, idealnie pasującą do stawianych przed nią zadań. Chciał, aby jego psy posiadały takie cechy, jak siłę, posłuszeństwo i szybkość. Na jednej z wystaw psów Max von Stephanitz zauważył psiaka imieniem Hektor. Od tego dnia ich obu połączyła wielka przyjaźń. Hektor zamieszkał wraz z rodziną Stephanizów i od niego pochodzą wszystkie owczarki niemieckie.

Owczarki niemieckie niezwykle łatwo uczą się nowych umiejętności. To sprawia, że są wymarzonymi kandydatami do służby w ratownictwie oraz policji. Do takiej pracy przeznacza się jedynie te psy, które są zdolne ukończyć specjalną tresurę, czyli szkolenie. Dzięki niemu zwierzęta w czasie swojej służby są spokojne, opanowane i dokładnie wykonują polecenia opiekunów. Owczarek niemiecki ma niezwykle dobry węch, niemal tak doskonały, jak specjalnie w tym celu hodowane rasy psów myśliwskich. Ważną zaletą tego psa jest ciekawość. Uwielbia on zwiedzać nowe miejsca i wszędzie musi wsadzić swój długi nos. Dlatego owczarki niemieckie często tropią zaginionych ludzi lub szukają przysypane śniegiem ofiary lawin.

Dzięki swojej mądrości i posłuszeństwu owczarki niemieckie często stawały się sławnymi aktorami. Żyjący sto lat temu owczarek niemiecki Rin Tin Tin wyruszył w podróż z Francji do Ameryki, gdzie został pierwszą psią gwiazdą w Hollywood. Psiak ten zagrał w dwudziestu pięciu filmach i dwóch serialach. Także w Polsce powstały filmy, w których owczarki niemieckie dzielnie towarzyszyły najlepszym krajowym aktorom. Największą sławę zdobyły Szarik w serialu „Czterej pancerni i pies” oraz Cywil w „Przygodach psa Cywila”. W czasie tworzenia serialu „Czterej pancerni i pies” w roli Szarika wystąpiło kilka owczarków niemieckich.

A jeżeli chcesz wiedzieć, jak okrutnie niektórzy ludzie traktują psy, kliknij https://www.walbrzychinfo.pl/byla-soltys-oskarzona-o-okrutne-znecanie-sie-nad-psem/.

Dodatkowa uwaga – ponieważ psiaki te mają bardzo silne poczucie własności względem zajmowanego terenu, bronią go przed wszelkimi intruzami. Dzięki temu są wymarzonymi psami stróżującymi.