25 maja 2024

Pinczery.com.pl

Wszystko o psach

Jak powinien wyglądać aktywny spacer z psem?

Spacery z psem to jeden z obowiązków każdego właściciela czworonoga. Psy to zwierzęta, które lubią rutynę. Dotyczy to zwłaszcza godzin spacerów, do których szybko się przyzwyczajają. Zazwyczaj na spacery chodzimy w te same miejsca, co nie jest dobrym rozwiązaniem. Warto czasem zabrać psa w nieznane mu miejsce, żeby ten mógł poznać nowe zapachy czy spotkać inne psy. Dobrym pomysłem na przełamanie rutyny jest aktywny spacer.

 

 Spacer z psem

Aktywny spacer z psem powinien różnić się od codziennych spacerów. Ma on bowiem za zadanie przełamać codzienną rutynę. W czasie aktywnego spaceru musimy wymyślić psu różnego rodzaju aktywności. Zabawy węchowe są jedną z nich. Warto zabrać ze sobą ulubione smakołyki naszego pupila. Najlepiej, żeby były to przysmaki o intensywnym zapachu, co ułatwi psu ich odnajdywanie. Dobrze sprawdzi się także parówka czy gotowane mięso. Możemy udać się do parku czy lasu, gdzie co jakiś czas będziemy wołać psa do siebie i rozrzucać przysmaki na trawę. Dobrym pomysłem jest także pochowanie smakołyków na drzewie. Oczywiście pamiętajmy o tym, żeby pies mógł do nich dosięgnąć.

 

Zabawa

Zabawy węchowe są równie męczące dla psa jak inne aktywności. Jednak mogą nie być wystarczające w przypadku psów, które wymagają sporej dawki ruchu w ciągu dnia. W tym wypadku sprawdzi się aportowanie. Aportowanie polega na tym, że rzucamy psu zabawkę bądź patyk, a ten musi nam to przynieść. Początkowo może być trudno nauczyć psa przynoszenia rzuconych rzeczy. Jednak z czasem pies zrozumie zasady tej zabawy. Gdy pies złapie zabawkę powinniśmy go zawołać. Jeśli przyjdzie z nią to wyciągamy smakołyk i wydajemy komendę zostaw. Następnie chwalimy psa, dajemy mu smaczek, a drugą ręką chwytamy zabawkę. W końcu pies zrozumie, że musi nam przynieść daną rzecz i tylko wtedy będziemy mogli się dalej bawić. Musimy uważać z aportowaniem, jeśli w pobliżu są inne psy. Jeśli obcy pies zabierze zabawkę naszego, to może dojść między nimi do walki.

Bieganie z psem to dobry sposób na spędzanie wspólnie czasu. Sport ten przynosi korzyści dla zdrowia zarówno nam, jak i naszym pupilom. Pamiętajmy jednak, że możemy biegać jedynie z dorosłymi psami. Canicross to dobry wybór zwłaszcza dla psów aktywnych. W ten sposób mogą spożytkować nadmiar energii. Dla psów mniej aktywnych lepszym rozwiązaniem będzie dogtrekking, czyli długie spacery. Ważne jest to, żeby chodzić z psem w różne miejsca. Dzięki temu nasz pupil będzie miał możliwość poznania nowych miejsc.

O innych pomysłach na aktywność na co dzień przeczytasz także na stronie magazyninternet.pl

Aktywny spacer z psem warto zorganizować wspólnie ze znajomych czy członkiem rodziny. Wtedy zyskujemy więcej możliwość zabawy. Dobrze, jest zaprzyjaźnić się z innymi właścicielami psów. Zwłaszcza jeśli nasze pupile się lubią. Wspólny spacer da naszym psom możliwość zabawy. Nic nie zastąpi naszemu pupilowi czasu spędzanego z innym psem. W końcu każdy z nas potrzebuje kontaktu z przedstawicielem tego samego gatunku. Przydatna będzie także nauka przychodzenia na zawołanie. Dlatego też warto kupić linkę treningową, która ułatwi szkolenie psa.