Ile lat „ludzkich” ma twój pies?
„Nie jest ryzykowne stwierdzenie, że wszyscy opiekunowie w pewnym momencie uciekają się do porównania wieku naszego psa z naszym własnym. Najbardziej rozpowszechnione jest przekonanie, że każdy rok życia psa odpowiada jednemu rokowi życia człowieka. Prawda jest jednak taka, że to wyliczenie jest nieprawidłowe. Zarówno procesy wzrostu jak i starzenia się są bardzo różne w zależności od wielkości psa. Chcesz wiedzieć ile lat ludzkich ma twój pies?
Najbardziej znanym wzorem, gdy chcesz porównać wiek psów i ludzi jest pomnożenie lat psa przez siedem. Dorosły pies w wieku około pięciu lat miałby, gdyby był człowiekiem, około trzydziestu pięciu. Pies senior, który ukończył dziesięć lat, byłby odpowiednikiem siedemdziesięcioletniego staruszka.
Ale każdy, kto choć w minimalnym stopniu interesuje się psami, zdaje sobie sprawę, że dziesięcioletni owczarek niemiecki to nie to samo, co pekińczyk w tym samym wieku. Dlatego też, mimo że jest to bardzo rozbudowana reguła, istnieją powody, aby kwestionować, czy równoważność siedem do jednego jest rzeczywiście prawidłowa.
Wzór na obliczenie ludzkiego wieku twojego psa
1 rok psi = 31 lat ludzkich.
2 psie lata życia = 42,1 ludzkich lat
3 psie lata życia = 48,6 ludzkich lat
4 lata życia psa = 53,2 lata życia człowieka
5 lat życia psa = 56,8 lat życia człowieka
6 lat życia psa = 59,7 lat życia człowieka
7 lat życia psa = 62,1 lat życia człowieka
8 lat życia psa = 64,3 lat życia człowieka
Od 9 – 10 roku życia, pies jest uważany za starszego / starszą osobę w zależności od jego wielkości (małe psy żyją dłużej)
9 lat życia psa = 66,2 lat życia człowieka
10 psich lat = 67,8 ludzkich lat
11 lat życia psa = 69,4 lat życia człowieka
12 lat życia psa = 70,8 lat życia człowieka
13 lat życia psa = 72 lata życia człowieka
14 lat życia psa = 73,2 lat życia człowieka
15 lat życia psa = 74,3 lat życia człowieka
Nauka zbadała również wiek psów w porównaniu do ludzi. W rzeczywistości, niedawno opublikowano badania na ten temat, które obalają popularną zasadę siedmiu lat. Jego autorzy doszli do wniosku, że psy są starsze niż wcześniej sądzono, przynajmniej na początku swojego życia.
Aby dojść do tej hipotezy, oparli swoją pracę na obserwacji zmian chemicznych w DNA, które zachodzą wraz z wiekiem psa. W szczególności badali oni zmiany w „znakach metylacji”, które pojawiają się wraz z wiekiem psa. Aby to zrobić, przyjrzeli się 104 psom rasy labrador w wieku od kilku tygodni do 16 lat. Porównali oni zmiany w metylacji z tymi u ludzi i wymyślili wzór matematyczny, który lepiej odpowiada etapom życia ludzi i psów. Według ich obliczeń, 2-miesięczny szczeniak byłby jak 9-miesięczne ludzkie dziecko, a 12 lat Labradora odpowiadałoby 70 latom człowieka.
Proces starzenia się u psów
Ogólnie rzecz ujmując, mechanizmy starzenia się u psów są podobne do tych występujących u ludzi. Tak więc, podobnie jak to się dzieje z ludźmi, z biegiem lat wzrasta skłonność do zapadania na różne choroby, choć nie są one śmiertelne, będą miały wpływ na jakość życia.
Opieka weterynaryjna, która dociera do coraz większej liczby psów w naszych społeczeństwach, pomaga większej liczbie psów przeżyć większą liczbę lat z akceptowalną jakością życia. Ponadto, rozwój medycyny weterynaryjnej zwiększył listę chorób, które można wyleczyć.
Specjalistyczne diety, specyficzne leki, testy diagnostyczne czy techniki chirurgiczne pozwalają z powodzeniem leczyć choroby, na które jeszcze kilka lat temu nie było rozwiązania. Wszystko to pozwala również na lepsze poznanie starszych psów, a co za tym idzie, procesu ich starzenia się.”
A ile lat ludzkich ma dwumiesięczne szczenię?