25 maja 2024

Pinczery.com.pl

Wszystko o psach

Jak karmić psa?

Przede wszystkim, jeśli mamy psa, który jest bardziej jak odkurzacz, musimy sprawdzić jego nawyki żywieniowe. Czy karmimy go dobrej jakości karmą? Czy dostaje wystarczającą ilość pożywienia? Ile razy dziennie je? Czy podajemy mu jedzenie z naszego talerza? Psy to zwierzęta rutynowe, więc pierwszym krokiem jest ustalenie harmonogramu.

Dorosłe psy mogą jeść 1-3 razy dziennie. Zawsze o tej samej porze, tak aby było to dla nich przewidywalne. To znaczy, że jeśli zje rano po powrocie ze spaceru, wie czego się spodziewać. Równie ważne jest, abyś nie podawał mu jedzenia z własnego naczynia. Musi wiedzieć, gdzie jest i które jest jego pożywienie. Jeśli podzielisz się z nim podczas jedzenia, będzie zawsze cię o to prosił z powodu tego samego czynnika przewidywalności. To znaczy, skoro czasem dajesz mu jedzenie, a czasem nie, to na wszelki wypadek będzie o nie prosił cały czas. Możesz nagradzać go jedzeniem, ale tylko o określonych porach.

Jeśli twój pies jest niespokojny w kwestii jedzenia, prosi o nie cały czas, nie tylko będzie domagał się jedzenia, kiedy tylko cię zobaczy, ponieważ nie wie, czy twoja odpowiedź będzie pozytywna czy negatywna. Będzie też prosił chętniej, bo ten mały kawałek, który mu dałeś, posłużył jako pozytywne wzmocnienie potwierdzające, że jego zachowanie jest dla niego korzystne. Dlatego okiełznaj jego zachcianki, wybierając dla niego wysokiej jakości jedzenie w odpowiedniej ilości, ustalając harmonogram i nie dając mu nic poza jego racją.