25 maja 2024

Pinczery.com.pl

Wszystko o psach

Czy wykastrowany pies przybiera na wadze?

Jest wiele osób, które twierdzą, że kiedy pies jest sterylizowany, zaczyna zmieniać się jego metabolizm, przez co łatwiej tyje. Podczas gdy inni wskazują, że nie jest to udowodnione naukowe, więc jaka jest rzeczywistość? Czy to prawda, że psy sterylizowane łatwiej tyją?

Różnica między kastracją a sterylizacją

Chociaż wszyscy mamy tendencję do odnoszenia się do kastracji, kiedy mówimy o sterylizacji, ale prawda jest taka, że to nie jest to samo. Kastracja ma na celu zapobieganie zajścia psa w ciążę. Osiąga się to poprzez podwiązanie jajowodów w przypadku płci żeńskiej i wazektomię w przypadku płci męskiej.

Jednak kastracja jest nieco bardziej agresywna, polega na usunięciu jąder w przypadku psów i wykonaniu tego, co powszechnie znane jest jako „opróżnianie” w przypadku samic. W większości przypadków lekarze weterynarii zalecają kastrację, ponieważ zapobiega ona również rozwojowi testosteronu w przypadku samców i pojawianiu się różnych rodzajów nowotworów w przypadku samic.

Cechy charakterystyczne australijskiego silky teriera

Czy kastracja powoduje, że psy przybierają na wadze?

Prawda jest taka, że większość psów, które są wykastrowane mają tendencję do zmiany ich metabolizm, co ułatwia im przybieranie wagi. Odpowiedź brzmi więc: tak, choć niekoniecznie (tzn. nie zawsze). Oprócz sterylizacji, inne czynniki wpływają na wzrost masy psa. Między innymi, dieta i codzienne przyzwyczajenia związane ze spacerami i ćwiczeniami. Musimy pamiętać, że to właśnie kumulacja tych czynników powoduje, że pies naprawdę przybiera na wadze, a nie tylko sterylizacja / kastracja.

Co można zrobić, aby wykastrowany pies nie przybierał na wadze?

Zmień dietę swojego psa

Spróbuj znaleźć wysokiej jakości żywność, ale umiarkowaną w kalorię. Najbardziej wskazana jest karma dla psów wykastrowanych, o niskiej zawartości tłuszczu, bez zbóż i zawierająca wysokiej jakości składniki. Unikaj paszy zawierającej pszenicę lub kukurydzę lub paszy, której głównym składnikiem nie jest mięso lub świeże albo suszone ryby. Jeśli zawierają odrobinę ryżu nie jest źle. Należy również pamiętać, aby dać mu odpowiednią rację żywnościową, bez nadmiaru.

Zwiększ ilość spacerów i ćwiczeń dla Twojego psa

Istnieje bardzo prosta zasada, aby nie przytyć, a jest nią wydawanie więcej kalorii niż się przyjmuje. Dlatego też zwiększenie ilości spacerów i ćwiczeń psa jest bez wątpienia doskonałym rozwiązaniem. Jeśli nie jesteś wysportowany, możesz zabrać go do psiego parku, aby pobiegał bawiąc się z innymi psami lub za piłką.

1 komentarz

Dodaj komentarz